Tag: Food
-
Buying in Bulk?
Advertisements Early on when we started to live together we had a difference in strategy – to buy in bulk or to implement a “Just In Time” (JIT) inventory system. We were a bit stumped. Ketchup was a good example; should we buy large quantities such as three 44oz bottles of ketchup for $7.99 ($.06…